Näyttelyt

TAIDEKESKUS AHJO, KYTÖ/LIEKKI-TILA; ¿HABLAS ESPAÑOL?

MARKUS JÄNTTI - ¿HABLAS ESPAÑOL? 1.10.-19.10.2025

Markus Jäntin näyttelyssä ¿Hablas español? yksisarviset jättävät Suomen pölyt taakseen ja lähtevät Espanjan aurinkoon. Näyttelyssä esitetään Jäntin vuonna 2025 valmistunut yksikanavainen, nukketeatterimainen videoteos (á 13 min). Teoksessa ääninäyttelijänä kuullaan näyttelijä Emilia Pokkista.

Videoteos käsittelee eläinten domestikaatiota symbolien kautta. Teoksessa yksisarviset harjoittavat hevosurheilua, mikä haastaa kysymään, millä moraalisella oikeutuksella yksi eläinlaji laittaa läheisen sukulaislajin tuottamaan itselleen taloudellista hyötyä. Videoteoksen sijoittuminen Espanjan Teneriffalle toimii kommenttina ulkomailla kuvattaviin tosi-tv-tuotantoihin, joissa kohdemaa toimii vain eksoottisena kulissina.

Eläinten domestikaatio, eli villieläinten jalostaminen hyötykäyttöön on ollut Jäntin keskeisenä taiteellisen työn kiinnostuksen kohteena vuoden 2019 Unicorn Stories -näyttelystä alkaen. Ravinnon, työn, seurana olemisen tai muun hyödyn vuoksi eläimiä on jalostettu siten, että eläimen käyttäytyminen, fysiologia ja jopa ulkonäkö muuttuvat ihmisen valinnan vaikutuksesta.Domestikaatiota on käsitelty taiteessa eri aikakausina. Erityisen näkyvä teema se on esihistoriallisissa luolamaalauksissa, jotka kuvaavat villieläimiä ja ihmisen varhaisia suhteita niihin, mutta esimerkiksi keskiaikaisissa käsikirjoituksissa eläimet esiintyivät usein allegorisina hahmoina. Nykytaide on nostanut esiin kriittisempiä näkökulmia ja käsitellyt muun muassa domestikaation etiikkaa.

Markus Jäntti on suomalainen kuvataiteilija, joka asuu ja työskentelee Saksassa ja Suomessa.Hänen aiempia videoteoksiaan on esitetty Oulun Musiikkivideofestivaaleilla, Reykjavik Art Festivalilla ja Schwartzsche Villa kulttuuri-keskuksessa Berliinissä. Hän valmistui 2019 kuvataiteen maisteriksi Berliinin taideyliopistosta (Universität der Künste, UdK) professori Robert Lucanderin luokalta ja osallistui 2018 Hunter Collegen ”Studio Art” -maisteriohjelmaan New Yorkissa. Hänelleon myönnetty muun muassa 2021 Elsa-Neumann-Stipendium des Landes Berlin -stipendi ja 2020 Suomen Taideyhdistyksen nuoren taiteilijan apuraha. Jäntti toimii maalaustaiteen vierailevana lehtorina Berliinin taideyliopistossa (UdK).

www.markusjaentti.com